Олег Ангельський: «Останні 25 років українські науковці жили ілюзіями минулого»

Нещодавно в онлайн-журналі  “Platfor.ma”  опубліковано розширене інтерв’ю директора інституту фізико-технічних та комп’ютерних наук, професора Ангельського Олега В’ячеславовича присвячене Дню Науки в Україні. Автор інтерв’ю – Оксана Хмельовська.

Олег Ангельський про мотивацію наукової діяльності: «Науковця найбільше надихає визнання в науковому світі, що проявляється через низку об’єктивних параметрів:  ріст цитування праць, тобто індексу Гірша, ріст кількості запрошень виступити на наукових форумах, публікації в перспективних, високо рейтингових журналах, ріст власної наукової школи за рахунок молодих талантів, ну і звісно публікації монографій за запрошеннями відповідних профільних видавництв.

Вважаю, що голос вчених у нашій країні за останні роки, а може і за всі останні 25 років незалежності практично не було чути ні на телебаченні, ні в пресі, ні навіть в мережі. Ми жили ілюзіями минулого, ілюзіями Радянського Союзу. Вважалося, що роль науки і освіти пропагувати не треба, це і так зрозуміло всім і вся.

На сьогодні ми маємо результат такого підходу, особливо в галузі природничих та інженерних наук, коли при наявності потреби в інженерних кадрах в Україні спостерігається серйозний недобір студентів на відповідні спеціальності у ВНЗ. Для підтримки науки і освіти в Україні держава повинна розробити відповідні програми стимулювання студентів для вступу у ВНЗ за спеціальностями інженерно-технічного та природничого профілю.

Для підтримки науки в Україні за нинішніх скрутних фінансових можливостей необхідно, на мій погляд: звести до мінімуму гарантоване фінансування наукових установ, яке реалізується незалежно від результатів діяльності; припинити ділити і фінансувати науку за галузевиму принципом – наука єдина; широко впроваджувати конкурсну систему відбору проектів для фінансування залежно від галузі, в якій функціонує структура; залучати до участі в конкурсних процедурах закордонних експертів. Це загально прийнята практика. Мені персонально приходилось рецензувати наукові проекти колег із Польщі, Нідерландів, Фінляндії, Канади, Росії. А ще необхідно розробити набір об’єктивних критеріїв оцінювання робіт, коли вплив суб’єктивного фактору корупційної компоненти буде зведено до мінімуму».

З текстом інтерв’ю можна ознайомитися, перейшовши за посиланням.

Довідка. Platfor.ma – це онлайн-журнал про нову Україну для нових українців – людей, які хочуть розвиватися і змінювати світ навколо себе. Журнал розповідає про те, як потрібно працювати, чому вчитися і де відпочивати так, щоб наша країна стала Європою не тільки на карті. У матеріалах журналу: талановиті українці та їхні ініціативи, освітні програми в країні і за кордоном, інновації та реформи, найцікавіше в мистецтві, науці, підприємництві і технологіях, а також найкращі події, які варто відвідати. Серед засновників і організаторів такі відомі організації як:  BBC Україна, Google Developers Group, IBM в Україні, IT Education Academy та понад 2700 інших.

Автор фото – Василь Салига